Grzegorz Grzyb

grzyb
Janusz Grzywacz i Grzegorz Grzyb, Laboratorium, foto: Show the Show (Izabelin Studio 2018)

2 listopada 2021

ewa-kałużna

Ewa Kałużna:
50 lat temu urodził się
GRZEGORZ GRZYB

 

50 lat temu urodził się GRZEGORZ GRZYB (ur. 2 listopada 1971, zm. 23 lipca 2018), ceniony perkusista jazzowy i rockowy, sideman, muzyk sesyjny.
Zginął tragicznie w wieku zaledwie 46 lat.
Był muzykiem niezwykle lubianym przez klubową publiczność za wspaniałe, długie sola,
i pasję, jaką wkładał w grę.
“Był jednym z najwybitniejszych drummerów polskiego jazzu, wirtuozem swojego instrumentu. Grając z wieloma różnymi zespołami, uczestnicząc w niezliczonych jam sessions, Grzegorz Grzyb trzymał rytm i time żelazną ręką, ale też dawał sobie upust
w atomowych, dynamicznych solach, którymi porywał publiczność” (jazzforum.com.pl).
PIERWSZE FASCYNACJE MUZYCZNE
Grzegorz Grzyb pasjonował się muzyką od najmłodszych lat. Zarówno jego ojciec, jak
i starszy brat, byli perkusistami. Ojciec był pierwszym nauczycielem, a brat – wzorem do naśladowania.
W domu słuchano muzyki z jazzowych płyt. Przyszły adept bębnów wsłuchiwał się, jak grają dawni mistrzowie – Buddy Rich i Gene Krupa. To od nich przejął skłonność do długich, spektakularnych solówek. W późniejszym okresie, jego idolami byli wirtuozi muzyki fusion – Dave Weckl, Vinnie Colaiuta, Dennis Chambers.
Mając 11 lat, Grzegorz ćwiczył po kryjomu w podstawowej szkole muzycznej, ale formalnej nauki nie podjął.
POCZĄTKI KARIERY
Przez trzy lata Grzegorz grał w kolejowej orkiestrze dętej, a przez kolejne trzy – w zespole estradowym.
Grywał w domach kultury, gdzie zaczynał od punk rocka.
Współpracował też z grupą jazzową Young Division, z którą wystąpił na Jazz Juniors.
Podczas służby wojskowej grał w orkiestrze dętej w Stargardzie i w zespole reprezentacyjnym 12. Dywizji Zmechanizowanej w Szczecinie.
WARSZTATY JAZZOWE
Na Warsztatach Jazzowych w Chodzieży w 1989 poznał Piotra “Bociana” Cieślikowskiego i Bogdana Hołownię, którzy namówili go, by przeniósł się do Warszawy.
Tomasz Gąssowski, z którym Grzegorz dzielił fascynację Jaco Pastoriusem, wciągnął go do zespołu Set Off.
PRZEŁOM. ZESPÓŁ MARKA KAZANY
Przez dwa i pół roku Grzegorz grał w Szczecinie, z zespołem saksofonisty Marka Kazany.
Chociaż urodził się w Stargardzie i tam stawiał swoje pierwsze kroki jako muzyk, to jednak bardziej kojarzony był ze Szczecinem. Tu jego umiejętności zostały docenione i szybko stał się muzykiem, o którego zabiegali liderzy jazzowych grup.
Granie w zespole Marka Kazany było przełomowym etapem w muzycznej drodze Grzegorza.
O tym czasie Grzegorz opowiadał w wywiadzie dla portalu wszczecinie.pl : “To był jeden z największych odjazdów muzycznych, jakie udało mi się przeżyć. Granie free, zainspirowane Erikiem Dolphym i Ornette’em Colemanem. Graliśmy w każdy poniedziałek w klubie Pinokio. Markowi Kazanie zawdzięczam najwięcej i, oczywiście, Zbyszkowi Namysłowskiemu, który później mnie przejął. Na początku lat 90. grałem też w innych składach, ale w kwintecie Marka Kazany zdobyłem najwięcej doświadczenia. To był dobry, energetyczny okres grania. Markowi zawdzięczam bardzo wiele, i to nie tylko jako muzykowi, ale też człowiekowi, przyjacielowi. Wiele razem koncertowaliśmy – w Niemczech, w Berlinie”.
PIERWSZE WYDAWNICTWO
W 1995 Grzegorz nagrał swoją pierwszą płytę, z kwartetem Macieja Strzelczyka – “Music for M”:
Maciej Strzelczyk – violin
Janusz Skowron – piano
Olgierd Olo Walicki – bass
Grzegorz Grzyb – drums “Music for M”, Live 2014
ZBIGNIEW NAMYSŁOWSKI QUINTET
Na przełomie 1994 i 1995 Grzegorz zajął miejsce Cezarego Konrada w Kwintecie Zbigniewa Namysłowskiego, gdzie pozostał przez następne ćwierć wieku – do końca swojego życia, grając niezliczone koncerty w kraju i za granicą.
Lider zespołu, Zbigniew Namysłowski, jest bardzo wymagający, a jego kompozycje mają złożoną formę i zaskakujące, skomplikowane podziały metryczne. Ale Grzegorz był niezawodny, wywiązywał się ze swojej roli wspaniale.
Przez wszystkie lata istnienia kwintetu zmieniała się jego obsada, ale perkusista był wciąż ten sam – niezawodny, niezastąpiony Grzegorz Grzyb.
Płyty, nagrane z zespołem Namysłowskiego, to najważniejszy dorobek w karierze Grzegorza:
1997: Dances
1998: 3 Nights
1999 Mozart Goes Jazz
2003: Standards
2006: Assymetry
2008: Nice and Easy
2016: Polish Jazz – Yes
Zbigniew Namysłowski Quintet – “Jadąc Zakopianką” from “Polish Jazz – Yes!”, 2016
Grzegorz uczestniczył we wszystkich, organizowanych przez Namysłowskiego, Jazz Campingach na Kalatówkach. Do Zakopanego przyjeżdżał z Warszawy na rowerze.
INNA WSPÓŁPRACA
Równolegle współpracował z Arturem Dutkiewiczem, z którym w 2015 odbył tournee po Indonezji, Australii i Nowej Zelandii.
Z kolei, z Ryszardem Borowskim nagrał albumy “The Nights of Flutes” i “Mariage”.
Z zespołem Oxen Grzecha Piotrowskiego – album “Nexo”. https://www.youtube.com/watch?v=IZ6Ptd3joOE
Grał w zespole The 3, z Mirkiem Wiśniewskim i Darkiem Krupą.
Wchodził w kolaboracje z muzykami rockowymi. Grał z zespołem Szwagierkolaska (“Luksus”, “Kicha”), ze Zbigniewem Hołdysem (“http://xn--hodys-l7a.com/“), z Edytą Górniak (“EKG”).
Przez kilka lat grał w zespole Alka Koreckiego o nazwie Z Całym Szacunkiem Dzika Świnia.
3 JAZZ SOLDIERS
W 2012, razem z Filipem Sojką i Krzysztofem Misiakiem, utworzył trio 3 Jazz Soldiers:
3 Jazz Soldiers – “Little Wing” from “Odłamkowa”, Audio 2012
Krzysztof Misiak – guitar
Filip Sojka – bass
KLAN
Grzegorz grał także w reaktywowanym Klanie.
W 2012 ukazał się legendarny album “Laufer”, na którym na perkusji zagrał Grzegorz Grzyb, obok Pawła Jedlińskiego:
Klan – “Laufer”, Audio 2012
Klan tworzyli wówczas: Marek Ałaszewski (guitar, keyboards, lead vocal), Jacek Kępka (guitar, keyboards, backing vocals), Piotr Gąssowski (lead guitar), Marek Ałaszewski Jr (bass guitar, backing vocals), Grzegorz Grzyb, Paweł Jedliński (drums):
Klan feat. Grzegorz Grzyb – “Z brzytwą na poziomki”, Live @ Beerokracja 2016 https://youtu.be/3HdCrhWwv0c
Ta lista świadczy o wszechstronności i otwartości Grzegorza na różne gatunki muzyczne.
Grzegorz Grzyb znany był jednak głównie ze współpracy z muzykami jazzowymi – nie tylko ze Zbigniewem Namysłowskim, ale także z Tomaszem Szukalskim, Wojciechem Staroniewiczem, Maciejem Sikałą, Sławomirem Kulpowiczem, Tymonem Tymańskim, Leszkiem Możdżerem, oraz z muzykami zagranicznymi.
Prowadził zajęcia warsztatowe, m.in. w ramach festiwalu Rockowe Ogródki w Płocku:
Grzegorz Grzyb Clave Lesson – Live @ Rockowe Ogródki w Płocku 2012 https://www.youtube.com/watch?v=OsoIIX7AW9s
KOLARSTWO
Obok muzyki, drugą życiową pasją Grzegorza było kolarstwo – nie tylko szosowe, ale także górskie.
Jazdą na rowerze zafascynował się na dobre wieku 15 lat. “Stwierdziłem, że chcę być kolarzem zawodowym i nic innego nie będę robić. Moja matka zmarła, gdy miałem pięć lat, a ojciec – 10 lat później. Opiekowała się mną starsza siostra, i to ona w końcu zabroniła mi jeździć na rowerze” – mówił Grzegorz w wywiadzie dla “Jazz Forum”.
“Bywało, że na jesienne spotkania muzyków jazzowych w Tatrach Jazz Camping Kalatówki Grzegorz przybywał rowerem i, po nocnych jamach i koncertach, widywano go na rowerze na Ścieżce nad Reglami” – wspominali organizatorzy Jazz Campingu.
Poruszał się w dwóch różnych światach, które istniały obok siebie. Kolarze, z którymi się ścigał, przezywali go “Perki”. Wiedzieli, że jest perkusistą, ale chyba nie zdawali sobie sprawy, jak wielkim.
LABORATORIUM
Od 2006 Grzegorz grał w legendarnej grupie jazz-rockowej Laboratorium, która, przy jego udziale, przeżywała drugą młodość.
Grupa powróciła z nową płytą po 32 latach. Prekursorzy jazz-rocka w Polsce wydali pierwszy album od czasu dziewiątej płyty studyjnej – “Anatomy Lesson” z 1986.
Zespół Laboratorium na dobre wznowił działalność w listopadzie 2006, po niemal 20 latach przerwy. Wystąpili na 51. Krakowskich Zaduszkach Jazzowych.
Z dawnego składu pojawili się Janusz Grzywacz, Marek Stryszowski i Krzysztof Ścierański, zaś nowymi członkami zespołu zostali gitarzysta Marek Raduli i perkusista Grzegorz Grzyb.
Kolejne koncerty zespół zagrał podczas United Europe Jazz Festiwal w Zakopanem, a także w Trzebini, Zielonej Górze oraz Krakowie i Chicago. Wystąpili również podczas 52. Krakowskich Zaduszek Jazzowych, Komeda Jazz Festival w Słupsku oraz 34. Międzynarodowego Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu w 2007.
W 2008 zespół zaprezentował się podczas Bielskiej Zadymki Jazzowej, na Festiwalu Starzy i Młodzi czyli Jazz w Krakowie, na Kieleckiej Wiośnie Jazzowej oraz w klubach jazzowych.
Kolejne występy to m.in. Fama w Świnoujściu, Jazz od Nowa Festival w Toruniu, Letni Festiwal Jazzowy w Piwnicy pod Baranami, 54. i 55. Krakowskie Zaduszki Jazzowe (koncert jubileuszowy “40 lat Laborki”), Jazz Jamboree, 12. Explorers Festival w Łodzi oraz koncert w Studio im. Agnieszki Osieckiej.
Laboratorium zajmuje stałe i ważne miejsce w polskiej muzyce rockowej i jazzowej. Znakomity koncert Laborki miał miejsce podczas Jazz Jamboree 2010, w Teatrze Polskim w Warszawie, oraz podczas Jazzu na Starówce w 2011.
W 2018 wystąpili – wówczas jeszcze z Grzegorzem – podczas Gali Finałowej Fryderyków, w koncercie “Tribute to Zbigniew Wodecki”.
Nie jest łatwo utrzymać legendę, jeszcze trudniej jest ją utrzymywać aktywnie, bo przecież wielu gwiazdom nie udało się to. Ale muzyka grupy Laboratorium i jej niepowtarzalne brzmienie bronią się same. Ci, co pamiętają ich z okresu największej świetności, utrzymują się w tym przekonaniu, a dla tych, którzy słyszą ich po raz pierwszy, jest to tak duża dawka wrażeń artystycznych, że wpisują się bezkrytycznie w grono wielbicieli Laboratorium.
“NOW”, 2019
W 2019 ukazał się album Laborki “Now”, nagrany z Grzegorzem Grzybem. Niestety, Grzegorz nie doczekał premiery wydawnictwa.
Album “Now” został wydany w hołdzie dla Grzegorza Grzyba. Oficjalna premiera miała miejsce 2 listopada 2018, w 47. rocznicę urodzin perkusisty, kilka miesięcy po jego śmierci.
Album został nagrany w składzie:
Janusz Grzywacz – piano, electric piano, synth, vocoder, loops programming
Marek Stryszowski – soprano sax, alto sax, vocals
Krzysztof Ścierański – bass guitar, midi bass guitar
Marek Raduli – guitar
śp. Grzegorz Grzyb – drums
Guests:
Bernard Maseli – KAT, midi controller, marimba, vibes
Jarosław “Jaroza” Pakuszyński, O.S.T.R. – rap:
“Laboratorium” feat. O.S.T.R., from “Now” 2018 https://www.youtube.com/watch?v=-ghGZZ51Mj0
“Są zespoły, których kult istnieje bez względu na to, z jakimi przerwami tworzą, i w jakim kierunku podąża ich muzyka. Do nich należy zespół Laboratorium, który powraca po 32 latach ze studyjną płytą “Now”. Co ciekawe, grupa wciąż podąża własną drogą muzycznych poszukiwań. Ich jazz-rockowa dusza nabrała nowego wymiaru, jeszcze większej dojrzałości i otwartości. Nie powinno to dziwić – w końcu w skład grupy wchodzą wybitni muzycy. Określenie ich muzyki mianem jazz-rocka nie odzwierciedla w pełni tego, co można usłyszeć na płycie. To fuzja różnorodności muzycznej, uderzająca w nieco odmienne świadomości i będąca w kontrze do dzisiejszych modnych gatunków muzycznych. Co nie znaczy, że panowie boją się korzystać z nowszych rozwiązań” (polskaplyta-polskamuzyka.pl).
Na dziesiątym albumie zespołu znalazło się 12 utworów. Okładkę płyty stworzył uznany na całym świecie, mieszkający na stałe w Chicago polski artysta, Mirosław Rogala.
Obecny skład zespołu tworzą:
Janusz Grzywacz – electric piano, synthesizer, vocoder, loops programming
Marek Stryszowski – soprano sax, alto sax, vocoder, vocals
Marek Raduli – guitar
Krzysztof Ścierański – bass guitar
Paweł Dobrowolski, Marcin Ścierański, Wojciech Fedkowicz – drums.
Przez kilka lat występował z formacją wibrafobista, Bernard Maseli.
Właśnie z Laborką, Grzegorz Grzyb zagrał swój ostatni koncert – na festiwalu jazzowym w Saulkrasti na Łotwie, 21 lipca 2018, dwa dni przed śmiercią.
Wybrana DYSKOGRAFIA Grzegorza Grzyba:
1995: Music for M – Maciej Strzelczyk
1995: Luksus – Szwagierkolaska (Fryderyk w kategorii Album Roku Muzyka Tradycji i Źródeł)
1996: The Night of Flutes – Ryszard Borowski
1997: Dances – Zbigniew Namysłowski
1998: 3 Nights – Zbiegniew Namysłowski
1999: Mariage – Ryszard Borowski
1999: Kicha – Szwagierkolaska
1999: Mozart Goes Jazz – Zbigniew Namysłowski
2000: http://xn--hodys-l7a.com/ – Zbigniew Hołdys
2002: Nexo – Oxen
2003: Standards – Zbigniew Namysłowski
2006: Assymetry – Zbigniew Namysłowski
2008: Hey, Jimi – Polskie gitary grają Hendriksa (Fire)
2007: EKG – Edyta Górniak
2008: Nice and Easy – Zbigniew Namysłowski
2012: Odłamkowa – 3 Jazz Soldiers
2016: Polish Jazz – Yes! – Zbigniew Namysłowski
2019: Now – Laboratorium.
ŚMIERĆ
Grzegorz Grzyb zginął tragicznie 23 lipca 2018, potrącony przez samochód, podczas treningu rowerowego, na ulicy Modlińskiej w Warszawie. Został przewieziony do szpitala, jednak nie udało się go uratować.
R.I.P. [*]
Pośmiertnie Grzegorz Grzyb został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, za swój wkład w polską muzykę.
Środowisko jazzowe pożegnało Grzegorza na uroczystości żałobnej, 6 sierpnia 2018, w Kościele Pokamedulskim na Bielanach. Odśpiewano sześć “Psalmów Dawida”, które przeplatane były utworami instrumentalnymi w wykonaniu różnych muzyków. Zagrali Krzysztof Woliński, Maciej Strzelczyk, Piotr Rodowicz, Artur Dutkiewicz, Jerzy Małek, Krzysia Górniak, Krzysztof Ścierański, Janusz Grzywacz, Marek Stryszowski i Bernard Maseli.
Zestaw perkusyjny Grzegorza stał przed ołtarzem. Na poduszce przed trumną – Złoty Medal Zasługi, przyznany pośmiertnie przez Prezydenta RP.
Przemawiali proboszcz Wojciech Drozdowicz, prezes PSJ Piotr Rodowicz, Zbigniew Hołdys oraz Dariusz Banaszek, były prezes Polskiego Związku Kolarstwa.
Na uroczystość przyjechał na rowerach cały peleton kolarzy – kolegów z Rondo Babka Team, z którymi od 20 lat “Perki” trenował i ścigał się.
Przed kościołem, przejmującym tremolem na werblach, żegnali zmarłego przyjaciele perkusiści – Krzysztof Dziedzic, Marcin Jahr, Łukasz Żyta i Grzegorz Poliszak.
Grzegorz Grzyb pochowany został nazajutrz, w rodzinnym Stargardzie (jazzforum.com.pl).
GRZYBOGRANIE MUSIC FESTIVAL
Od 2019 odbywa się festiwal GrzyboGranie, który ma na celu upamiętnienie postaci i twórczości Grzegorza Grzyba.
Inicjatorami festiwalu byli członkowie zespołu Laboratorium oraz ich menadżerka, Alicja Perkowska, a także Stargardzkie Stowarzyszenie Artystyczne B-moll.
Pierwsza edycja miała miejsce 19 listopada 2019, w Miejskim Browarze w Stargardzie, rodzinnym mieście Grzegorza.
Poprzez propagowanie idei GrzyboGrania, Laboratorium i Stowarzyszenie B-moll pragną kultywować pamięć o zmarłym przyjacielu.
Na płycie “Now” można usłyszeć utwór “Grzybogranie”, składający się wyłącznie z perkusyjnego sola Grzegorza. Utwór ten posłużył jako nazwa festiwalu:
Grzegorz Grzyb – “Grzybogranie”, Audio https://www.youtube.com/watch?v=9TpIpGbQz1Y
Posłuchajmy:
Zbigniew Namyslowski Quintet – “Awkward Dance”, Live @ Bratislava Jazz Days 1997
Zbigniew Namyslowski – saxes
Krzysztof Herdzin – piano
Cezary Paciorek – accordion
Olo Walicki – bass
Laboratorium – Live @ Bielska Zadymka Jazzowa, Live 2008
Janusz Grzywacz – keyboards
Marek Stryszowski – soprano sax, alto sax, vocals
Marek Raduli – guitar
Krzysztof Ścierański – bass guitar
Laboratorium – “Makijaż”, Live @ Bielska Zadymka Jazzowa 2009
Janusz Grzywacz – keyboards
Marek Stryszowski – soprano sax, alto sax, vocals
Marek Raduli – guitar
Krzysztof Ścierański – bass guitar
Laboratorium – Live @ Jazz Jamboree, Teatr Polski, Warszawa 2010
Marek Stryszowski – soprano sax, alto sax, vocal
Janusz Grzywacz – keyboards, vocal
Marek Raduli – guitar
Krzysztof Ścierański – bass guitar
Grzegorz Grzyb Drums Solo – Live @ Rolling Tapes Studio 2011 https://www.youtube.com/watch?v=rkZbqjtuVWs
Laboratorium – Live @ Jazz na Starówce 2011
Marek Stryszowski – soprano sax, alto sax, vocal
Janusz Grzywacz – keyboards, vocal
Marek Raduli – guitar
Krzysztof Ścierański – bass guitar
Grzegorz Grzyb – drums
3 Jazz Soldiers – “Wykryto niepewne prawidłowości” from “Odłamkowa”, Live 2012
Krzysztof Misiak – guitar
Filip Sojka – bass
Laboratorium Symfonicznie – “Ułan Bator by Night”, “I’m So Glad Punk Is Dead”, Live 2012
Janusz Grzywacz – keyboards
Marek Stryszowski – soprano sax, alto sax, vocals
Marek Raduli – guitar
Krzysztof Ścierański – bass guitar
ś.p. Grzegorz Grzyb – drums
Kalisz Philharmonic Orchestra, conducted by Adam Klocek https://www.youtube.com/watch?v=N8-g-PSZgTw
Bobby McFerrin & Laboratorium – Live @ Solidarity of Arts 2013 https://www.youtube.com/watch?v=rMIj2SejZuc
Laboratorium – “Starość musi się wyszumieć”, “Latin Groove”, Live @ Wiosna Jazzowa, Zakopane 2014
Janusz Grzywacz – keyboards
Marek Stryszowski – soprano sax, alto sax, vocals
Marek Raduli – guitar
Krzyzsztof Ścierański – bass guitar
Grzegorz Grzyb – drums
Guest: Bernard Maseli – vibraphone, KAT https://www.youtube.com/watch?v=FcKrSWmoWVc
Laboratorium – Live @ Jazz nad Odrą 2018
Janusz Grzywacz – keyboards
Marek Stryszowski – soprano sax, alto sax, EWI, vocals
Marek Raduli – guitar
Krzyzsztof Ścierański – bass guitar
Grzegorz Grzyb – drums
Guest: Bernard Maseli – vibraphone, KAT https://www.youtube.com/watch?v=TXKJvkAl7EY
Laboratorium i Przyjaciele – Fryderyki “Tribute to Zbigniew Wodecki” – “Panny mego dziadka”, Live 2018
Janusz Grzywacz – keyboards, vocal
Marek Stryszowski – sax, EWI, vocal
Krzysztof Ścierański – bass guitar
Marek Raduli – guitar
Grzegorz Grzyb – drums
Guests: Bernard Maseli – vibraphone
Joanna Halszka Sokołowska, Aleksandra Bilińska (Mitch & Mitch) – backing vocals https://www.youtube.com/watch?v=QpSbK49H3tU
Fot. Filip Błażejowski / muzyka.interia.pl / Agecja Forum / Laboratorium 2018:
izabelin studio
Marek Raduli, Alicja Perkowska (management), Bernard Maseli, Krzysztof Ścierański, Grzegorz Grzyb, Marek Stryszowski, Janusz Grzywacz (Laboratorium, foto: Show the Show).

Leave a Comment

Your email address will not be published.